lt en

Naujienos

Pokalbis su būsimuoju skulptoriumi Donatu Repeika

2018-05-02

Visuomeninė organizacija „Vilnoja" kasmet skiria stipendijas ugdyti jauniesiems talentams, kurie dirba su skulptūra. Šiuo metu stipendiją gauna Vilniaus dailės akademijos studentas Donatas Repeika. Pakalbinome Donatą apie studijas, įkvėpimą ir skulptūras. Kviečiame paskaityti ir pažiūrėti Donato darbus.

 

Jūs esate gavęs „Vilnojos" stipendiją mokytis Vilniaus dailės akademijos Skulptūros (Taikomosios skulptūros) studijų programoje. Kaip sekasi studijos?

Kol kas sekasi gerai. Pradėjau studijuoti tuo metu, kai studentams atsiranda daugiau galimybių pasireikšti ties įvairiais projektais. Taip pat dėstytojai yra profesionalai ir išmano savo dėstomus dalykus, todėl žymiai prasiplečia žinių bagažas.

Kada jus sudomino skulptūra ir galimybės kažką sukurti iš akmens?
 
Kartais juokauju, kad susidomėjau tada, kai vaikystėje išsikasęs molio iš daržo lipdydavau įvairias formas. Iš tikro susidomėjimas atėjo kiek vėliau. Kadangi mokiausi Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje, tai jau nuo pradinių klasių buvo formuojamas įvairių meno sričių, taip pat ir skulptūros supratimas. Galutinai apsisprendžiau eiti skulptūros keliu 11-12-toje klasėje, kuomet mokykloje jau buvau pasirinkęs skulptūros specialybę. Tuomet ir buvo pirmieji susipažinimai su akmeniu. To pasekoje, siekdamas pagilinti ir įsisavinti naujas akmens apdirbimo žinias, pasirinkau studijuoti skulptūrą Telšių fakultete.

Kokias akmens apdirbimo technologijas dažniausiai naudojate?

Pačių apdirbimo technologijų daug nėra, tačiau šiuo metu naudoju mano manymu pagrindines apdirbimo priemones, tokias kaip kalinėjimas ir apdirbimas kampiniu šlifuokliu, nes su jomis galima lengvai ir gan greitai manipuliuoti medžiagų formomis, faktūromis.

Kokias skulptūras dažniausiai kuriate? Kokia tematika jus labiausiai domina?
 
Dėl medžiagų ir laiko apribojimų dažniausiai kuriu abstrakčias mažosios plastikos kompozicijas iš akmens, medžio. Labiausiai domina žmogaus kūno ir jo perteikimo įvairiomis emocijomis tematika.

Iš kur semiatės įkvėpimo?

Kai keliais mygtukų paspaudimais gali susirasti informaciją apie bet kokį meno reiškinį, inspiracijų lauku tampa visas pasaulis. Tik reikia mokėti atsirinkti ir sugebėti tai perteikti savaip. Pirmiausia stebiu savo aplinką ir pabrėžiu tai, kas man tuo metu yra aktualu. Kai artimoje aplinkoje to pritrūkstu, dažniausiai gręžiuosi į šiuolaikinių, tokių kaip Damienas Hirstas, Ričardas Serra, bei praeities skulptorių kūrybą. Ypač į XIX-XX a. menininkus, tokius kaip Konstantinas Brankušis, Džakomas Manzu. Dalį darbų inspiravo ir pirmykščių žmonių statulėlės, šiuolaikinės instaliacijos, knygos, filmai.

Kokie jūsų planai po studijų?

Būnant antrame kurse gan sunku spręsti apie ateities planus, nes per tuos pustrečių metų gali dar daug įvykt. Tačiau galvoju apie skulptūros magistrantūros studijas. Taip pat norėčiau pamatyti daugelį meno kūrinių bei muziejų, tai gal daugiau laiko skirsiu kelionėms.

Kokių kūrybinių tikslų norite pasiekti ateityje?

Pirmiausia norėčiau palavinti idėjinį mąstymą, kad vėliau galėčiau tai jungti su įgytomis technologinėmis žiniomis. Taip pat norėčiau išbandyt ir didesnio masto projektus ir kada nors kokį įvietinti.

 

© Stoneart 2001-2020